Finansforbundet inn i nasjonal KI-satsing

Finansforbundet, NITO og Negotia blir som eneste fagforeninger partnere i det nye forskningssenteret TRUST – ett av seks nye nasjonale sentre for kunstig intelligens.

Målet med forskningssentrene er å sikre ansvarlig bruk av teknologien i blant annet arbeidsliv, helse, rettsvesen og politikk.

Regjeringen har fordelt én milliard kroner til forskning på kunstig intelligens. Seks nye forskningssentre skal etableres, og ett av dem blir TRUST – The Norwegian Centre for Trustworthy AI, som skal forske på hvordan KI kan bli mer nøyaktig, forståelig og rettferdig.

Som partnere i TRUST får vi plass ved bordet når fremtidens KI skal formes. Det gir oss:

  • påvirkningskraft i forskningen på KI i arbeidslivet
  • tilgang til ledende fagmiljøer og nettverk
  • en tydelig stemme i den nasjonale KI-satsingen

– Dette er en merkedag for KI-forskningen i Norge. Her skal våre fremste kunnskapsmiljøer drive banebrytende forskning, som vil sette oss på det internasjonale KI-kartet. De skal sikre at vi får den beste og mest oppdaterte kunnskapen tilgjengelig i Norge, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

TRUST vil ledes av Arnoldo Frigessi ved Universitetet i Oslo. Blant deltakerne er også SINTEF, Norsk Regnesentral, Equinor, DNV, flere offentlige etater og en rekke bedrifter innen bank og forsikring.