Finansforbundets vurdering av statsbudsjettet for 2026

Regjeringen får ros for økt innsats på arbeidsmarkedstiltak og bedre rammevilkår for kapitalforvaltning med skatteendringer for verdipapirfond. Samtidig etterlyser vi mer satsing på kompetanse, medeierskap og fintech i finansnæringen.

I statsbudsjettet foreslår regjeringen blant annet skattefritak for renteinntekter i verdipapirfond. – Dette gir mer rettferdige konkurransevilkår og gjør Norge mer attraktivt for kapitalforvaltning, samtidig som det bidrar til å beholde kompetanse og skape flere arbeidsplasser, sier Mathisen.

Finansforbundet er også fornøyd med at regjeringen nå utreder en lovendring som vil gi barn født i desember rett til barnehageplass fra den måneden de fyller ett år. Det er et viktig skritt for mer likebehandling av barnefamilier og for å redusere risikoen for ulønnet permisjon.

Samtidig etterlyser vi større satsing på kompetanse, medeierskap og fintech. – Skal Norge lykkes med innovasjon og verdiskaping, må rammevilkårene for fintech styrkes og flere ansatte få mulighet til medeierskap, sier forbundsleder Vigdis Mathisen.

Les også våre kommentarer på E24: Foretar skatteendringer for verdipapirfond: – Ikke lenger grunn til å flytte fond til utlandet – E24

Åpen høring i Stortinget tirsdag 21. oktober

I år deltok Finansforbundet på to høringer i finanskomiteen og næringskomiteen. Sven Eide, leder for politikk i Finansforbundet, fikk tre minutter og tok opp flere av de underordnede temaene som er viktige for finansnæringen.

Se opptak av muntlig høringssvar i finanskomiteen her. (01.17).
Se opptak av muntlig høringssvar i næringskomiteen her. (01.32).

Last ned høringssvarene:

Dette er vi fornøyd med

Styrket satsing på arbeidsmarkedstiltak
Regjeringen øker bevilgningene til arbeidsmarkedstiltak med 600 millioner kroner, blant annet gjennom økt varig lønnstilskudd. Dette kan bidra til at færre blir uføre og at flere får mulighet til å delta i arbeidslivet.

Endringer i skatteregler for fond
Vi mener endringene i skattereglene for verdipapirfond er et viktig steg for å gjøre Norge mer attraktivt for kapitalforvaltning. Dette kan bidra til flere kompetansearbeidsplasser og gjøre finans til en sterkere eksportnæring.

Lettelser i skatt og strømregning
Økt personfradrag, lavere trygdeavgift og tiltak som reduserer folks strømregninger får støtte fra Finansforbundet. Dette styrker økonomien for vanlige arbeidstakere uten å øke presset i norsk økonomi.

Videreføring av treparts bransjeprogrammer
Forbundet støtter at regjeringen viderefører bransjeprogrammene for kompetanseutvikling, som har vist seg effektive for å gi korte og fleksible utdanningstilbud.

Vi er likevel skuffet over at ikke utvalgets anbefaling om å styrke programmene, og gjøre finansieringsperioden lengre blir fulgt opp. 

Utredning om barnehageplass for barn født i desember
Målet om sikring av rett til barnehageplass fra barnet fyller ett år for barn født i desember, er et viktig skritt for mer likebehandling av barnefamilier og for å redusere risikoen for ulønnet permisjon.

Selv om regjeringen tar et viktig første steg, står foreldre – særlig mødre – med barn født tidlig på året fortsatt i fare for å måtte ta ulønnet permisjon i påvente av barnehageplass. Det er et likestillingsproblem som bør løses med løpende opptak.

Dette er vi ikke fornøyd med

Utestengelse av fintech fra opsjonsskatteordningen
Finansforbundet mener det er ubegrunnet at mange fintech-selskaper fortsatt ikke omfattes av ordningen. Det gjør det vanskeligere for oppstartsselskaper å tiltrekke seg kompetanse og hemmer innovasjon i finansnæringen.

Manglende satsing på ansattes medeierskap
Forbundet er skuffet over at regjeringen ikke fremmer nye insentiver for ansattes medeierskap, som et ledd i demokratiseringen av norsk arbeidsliv. En skatteordning for ansattaksjer kunne både økt produktivitet, omstillingsevne og bidratt til å redusere økonomiske forskjeller.

Manglende satsing på bærekraftsdata
Statsbudsjettet prioriterer ikke etableringen av en nasjonal løsning for åpne og maskinlesbare bærekraftsdata. Dette svekker både konkurranseevne og Norges evne til å oppfylle EUs krav til rapportering.